Strategiegids voor Octordle

Met acht borden werkt het gebruikelijke Wordle-plan anders. Zo verdeel je je dertien pogingen in Octordle, zo kies je startwoorden die het meeste opleveren en zo maak je het spel netjes af.

Begin bij het budget

Elk Octordle-plan komt terug bij één rekensom. De acht verborgen woorden zijn altijd verschillend, dus één gok kan hooguit één bord oplossen. Voor een overwinning heb je dus minstens acht pogingen nodig, en met dertien beschikbaar heb je vijf reservepogingen voor het hele spel. Elke gok die geen bord oplost, kost er één.

Dat verandert hoe je over startwoorden denkt. In een spel met één bord maakt een "verspilde" verkenningsgok weinig uit. Hier houd je na twee startwoorden nog drie reservepogingen over voor acht borden, en na drie startwoorden nog maar twee. Het doel is om met een paar vroege gokken genoeg te leren, zodat bijna elke gok daarna een bord oplost.

De beste startwoorden voor Octordle, in cijfers

We hebben de 366 Nederlandse antwoorden van vijf letters in de lijst van dit spel geteld en gekeken welke letters in de meeste ervan voorkomen (elke letter één keer per woord geteld). De top tien is, op volgorde, E, R, A, T, N, O, S, I, L, D. De E zit in 56,0% van de antwoorden, de R in 43,7% en de A in 34,7%; de D, op de tiende plaats, zit nog altijd in 19,4%. Daarna hebben we alle toegestane woorden van vijf letters doorzocht op combinaties zonder dubbele letters die de meest voorkomende letters dekken, en elke combinatie getest tegen alle 366 antwoorden. De sets hieronder bestaan alleen uit gewone woorden die zelf ook antwoord kunnen zijn.

StartsetAntwoorden met minstens één gekleurde tegelGekleurde tegels per antwoord (gemiddeld)Groene tegels per antwoord (gemiddeld)
TOREN (één woord)96,7%1,940,75
STIER + NOGAL100%3,191,08
STOEL + DRANG100%3,141,11
LATER + SPION100%3,131,16
LASER + NODIG + ZUCHT100%3,721,35
GROEI + SLANK + ZUCHT100%3,681,38

De paren met de allerhoogste score onder alle toegestane woorden zijn TRIEN + SALDO, TOREN + SALDI en TONER + SALDI (3,22 gekleurde tegels per antwoord), en de beste drietallen zijn GROET + LANDS + CUIJK, GROTE + LANDS + CUIJK en SNERT + DOGLA + CUIJK (3,77). Die zijn lastig te onthouden, CUIJK is zelfs een plaatsnaam, en ze zijn nauwelijks beter dan de gewone sets hierboven. TRIEN + SALDO gebruikt precies de tien meest voorkomende letters, iets wat geen enkel paar gewone antwoordwoorden lukt, en wint daarmee toch maar 0,03 gekleurde tegel per antwoord op STIER + NOGAL.

Twee dingen vallen op. Ten eerste zijn twee startwoorden genoeg om op elk bord minstens één gekleurde tegel te krijgen: met elk paar uit de tabel lichten alle 366 antwoorden ergens op. Ten tweede is dekking niet het enige wat telt. LATER + SPION dekt iets minder dan STIER + NOGAL (een P in plaats van een G), maar levert meer groen op, omdat het de E op de vierde plek zet en de R en de N aan het eind, waar die letters vaak staan. Groene tegels leggen een bord sneller vast dan gele.

Een derde startwoord voegt ongeveer een halve gekleurde tegel per bord toe en levert meer groen op, maar kost een van je vijf reservepogingen. Kies er drie als je van een rustige, veilige start houdt; kies er twee als je erop vertrouwt dat je met minder aanwijzingen kunt oplossen.

Letterfeiten die halverwege helpen

  • S staat vaak vooraan. S is de meest voorkomende eerste letter (11,5% van de antwoorden), gevolgd door B (9,6%) en K (7,7%). Aan het eind staat een S maar in 8,5% van de antwoorden.
  • -ER en -EN zijn de typische uitgangen. De E is de vierde letter in 33,9% van de antwoorden. 10,7% eindigt op ER en 10,4% op EN; EL en ST volgen met elk 5,2%. Als laatste letter staat T bovenaan (16,9%), voor N (15,3%) en R (13,4%).
  • Twee klinkers is normaal. 71,9% van de antwoorden heeft precies twee van de klinkers A, E, I, O en U; 18,6% heeft er één en 9,6% drie. Er is geen antwoord zonder een van die vijf klinkers.
  • Sommige letters zitten bijna zeker in de puzzel. Over acht borden verschijnt de E in 99,9% van de spellen op minstens één bord, de R in 99,1% en de A in 96,8%. De Q komt in geen enkel antwoord voor, de X in maar 4,3% van de spellen en de Y in 10,5%.

Wanneer je stopt met verkennen

Kijk na je startwoorden naar borden waar maar één antwoord past. Dat zijn gratis oplossingen, en elke oplossing zet ook weer een rij informatie op de andere borden die nog open zijn. Een goede vuistregel: zodra je startwoorden erin staan, moet elke gok een woord zijn dat op minstens één bord het antwoord kan zijn. Zo verlies je heel weinig informatie, want een antwoordwoord van vijf letters test nog steeds vijf letters op zeven andere borden.

Besteed alleen een reservepoging aan puur verkennen als meerdere borden tegelijk vastzitten en één woord ze allemaal kan helpen, bijvoorbeeld een woord dat de twee of drie veelvoorkomende letters test die nog onaangeroerd op het toetsenbord staan.

Het volgende bord kiezen

Los op in volgorde van zekerheid. Vergelijk twee borden na STOEL en DRANG:

STOEL

DRANG

Dit bord: E vierde, L als laatste, plus een T en een O. Er past maar één antwoord.

STOEL

DRANG

Dat bord: een S, een T en een E, maar niet op die plekken. Er passen nog vijf antwoorden.

Het eerste bord is een zekere oplossing, dus speel het nu. Het tweede heeft vijf kandidaten (BEEST, BESTE, FIETS, MEEST en TEKST), dus laat het nog even liggen; de oplossingen die je op andere borden speelt, kunnen er gratis een paar van wegstrepen. Is geen enkel bord zeker, kies dan het bord met de minste kandidaten, en daarbinnen de gok die ook elders nuttige letters test.

Dubbele letters

Bijna de helft van de antwoorden, 159 van de 366 (43,4%), heeft een letter die twee keer voorkomt, en bij 78 daarvan staat dezelfde letter twee keer naast elkaar. Over acht borden kun je per spel drie à vier van zulke woorden verwachten (gemiddeld 3,5), en 99,0% van de spellen heeft er minstens één. Vooral klinkers komen dubbel voor: de E in 72 antwoorden, de A in 33 en de O in 24, denk aan EE, AA en OO.

Onthoud hoe de kleuren werken: eerst worden de groene letters gekoppeld, daarna de gele van links naar rechts, en een grijs exemplaar van een letter betekent alleen dat er geen extra exemplaar is. Zit een bord met een E of een A in het midden en raken je nieuwe letters op, dan is een dubbele klinker als EE of AA een logische test. Zie je een bord dat vastzit met drie of vier groene letters en geen letters meer om te proberen, dan is een dubbele letter vaak het ontbrekende stukje.

De verdeelde toetsen lezen

Elke toets is verdeeld in acht vakjes: borden 1 en 2 bovenaan, dan 3 en 4, 5 en 6, en 7 en 8 onderaan. Gebruik het toetsenbord om vóór elke gok twee snelle vragen te beantwoorden:

  • Is deze letter overal dood? Een toets die in alle acht vakjes grijs is, kun je helemaal vergeten.
  • Waar leeft deze letter nog? Een toets met één geel vakje en zeven grijze vertelt je dat de letter bij één bepaald bord hoort. Dat is een sterke hint over welk bord een gok met die letter zal helpen.

De vakjes van opgeloste borden veranderen niet meer, dus kijk laat in het spel alleen naar de vakjes van de borden die nog open zijn.

Het eindspel

Tel vóór elke gok: borden die nog open zijn tegenover pogingen die je nog hebt. Zolang je meer pogingen dan borden over hebt, heb je nog speling. Zijn ze gelijk, dan moet elke gok een bord oplossen.

Heeft een bord nog twee kandidaten, gok er dan een van. Is die fout, dan is de andere je volgende oplossing en heb je maar één reservepoging uitgegeven. Heeft een bord drie tot vijf kandidaten, zoek dan een kandidaat die voor elk van de andere een ander kleurpatroon geeft. Op het bord met vijf woorden hierboven doet MEEST precies dat:

MEEST

Als het antwoord BEEST is, toont MEEST dit patroon. BESTE, FIETS en TEKST geven elk een ander patroon.

MEEST lost dat bord dus op of vertelt je precies welk woord het is, voor hooguit één extra gok.

Spelen met strengere regels

Onze Octordle heeft op dit moment geen schakelaar voor een moeilijke modus, maar je kunt jezelf regels opleggen voor een pittiger spel. Twee regels die goed werken op acht borden:

  • Na je startwoorden moet elke gok op minstens één bord een mogelijk antwoord zijn.
  • Geen derde startwoord: je krijgt twee verkenningswoorden en daarna moet je beginnen met oplossen.

Beide regels halen je vangnet weg, dus houd je resultaten bij in de statistieken en vergelijk. De cijfers achter deze gids vind je op de pagina over de woordenlijst.